مجله زیبایی

جوش صورت ، علت ایجاد جوش و راهکارهای درمان آن

جوش صورت

انواع جوش صورت

 

جوش صورت از مشکلات رایج پوست هست.  تا به حال کسی را دیده اید که ادعا کند در عمرش حتی یک جوش هم روی پوست صورت یا دیگر بخش های بدنش نزده است؟ چنین ادعایی بیشتر شبیه معجزه می ماند. علت ایجاد انواع جوش صورت شاید برای همه مشخص نباشد. اما با مراقبت های بهداشتی از پوست می توانید به درمان آکنه یا حتی جلوگیری از بروز آن اقدام کنید.

هنگامی که فولیکول های مو با چربی و سلول های مرده پوست بسته می شوند، وضعیتی برای پوست رخ می دهد که به آن آکنه می گوییم. در این شرایط، معمولا جوش های سر سیاه، سر سفید و جوش قرمز التهابی روی صورت، پیشانی، سینه و بالای کمر و شانه ها پدیدار می شوند.

آکنه یا جوش صورت، مشکلی است که بیشتر در ایام نوجوانی با آن دست و پنجه نرم می کنیم. اما ممکن است در دیگر دوره های زندگی نیز با آن روبرو شویم.

بیشتر مردم در طول زندگی، عارضه پوستی جوش را تجربه می کنند. اگر تا به امروز روی بخشی از پوست بدن شما جوش زده پس به آکنه مبتلا شده اید. تقریبا همه افراد در سن نوجوانی به عارضه آکنه مبتلا می شوند. ابتلا به آکنه در بزرگسالان هم شایع است.

اگر چه علت اصلی آکنه در بزرگسالی به طور کامل مورد بررسی قرار نگرفته است اما محققان بر این باورند که بسیاری از عوامل و فرایندهای بیولوژیکی مشابه و مرتبط با آکنه دوران نوجوانی ممکن است نقش مهمی درآکنه بزرگسالان داشته باشند.

آکنه معمولا بر روی پوست صورت شما پدیدار می شود، اما در بسیاری از موارد ممکن است قسمت‌های دیگر بدن تان نیز به آکنه دچار شوند. شدت جوش می تواند از یک جوش قرمز التهابی کوچک تا آکنه شدید که منجر به اسکار (جای جوش) می‌شود، متغیر باشد.

به طور کلی، عارضه آکنه زمانی روی پوست شما ظاهر می شود که منافذ پوست تان بسته شوند و چربی پوست تان راهی برای خروج پیدا نکند. در واقع، تجمع چربی در زیر منافذ پوست باعث ایجاد

به طور کلی جوش های صورت را می توان به ۴ دسته زیر تقسیم کرد:

۱. جوش سر سیاه

 

جوش سرسیاه

 

جوش صورت  سرسیاه یک نوع آکنه بسیار رایج است. تقریبا همه افراد یک بار در زندگی به جوش سرسیاه مبتلا شده اند. پس اگر شما هم جوش سرسیاه زده اید، خونسرد باشید و تصور نکنید که بدشناس ترین آدم روی زمین هستید.

این نوع آکنه نتیجه فرایندهای طبیعی پوست به شمار می آید و به همین دلیل شایع است. برای فهمیدن راه درمان جوش صورت سرسیاه، ابتدا مهم است بدانیم که جوش سرسیاه چیست و چه عوالی باعث بروز جوش سرسیاه می‌شود.

جوش‌های سر سیاه یکی از انواع جوش صورت هستند و زمانی ظاهر می‌شوند که منافذ باز پوست با ترکیبی از سلول‌های مرده‌ی پوست و چربی اضافه‌ای که توسط غده‌های چربی ترشح می‌شود (سبوم)، مسدود شوند.

برخلاف جوش‌های سرسفید که منافذ بسته در پوست ایجاد می‌کنند، جوش‌های سر سیاه منافذ باز دارند. اکسید شدن در سطح این منافذ، موجب رنگ تیره‌ی این جوش‌ها می‌شود.

برخی از افراد سعی می‌کنند با فشار دادن جوش‌های سر سیاه، آن‌ها را تخلیه کنند، اما باید بدانید که این کار می‌تواند موجب ایجاد جای زخم یا دیگر آسیب‌های پوستی شود.

علت ایجاد جوش سر سیاه چیست؟

جوش سر سیاه معمولا با بسته شدن فولیکول مو شروع می شود. میلیون ها فولیکول مو روی بدن شما از جمله روی پوست صورت تان وجود دارد. فولیکول مو در واقع منفذی در پوست است که دربرگیرنده ریشه مو است.

هر کدام از فولیکول ها حاوی یک مو و یک غده چربی ساز است. این غده ها، چربی لازم برای نرمی پوست تان را ترشح می کنند. وقتی پوست در حال ریزش سلول‌های مرده است، این سلول های مرده می توانند وارد فولیکول شده و با چربی پوست مخلوط شوند.

اگر برآمدگی روی منفذ مسدودشده پوست تان، همچنان بسته باقی بماند، برآمدگی ایجاد شده، جوش سرسفید نامیده می شود. اما اگر پوست اطراف برآمدگی باز شود و هوا به داخل نفوذ ‌کند، باعث خاکستری یا سیاه رنگ شدن چربی می شود. به همین دلیل به این نوع برآمدگی ها جوش سرسیاه می گویند.

تغییرات هورمونی مقصر اصلی است.

علت اصلی ایجاد آکنه (از جمله جوش سرسیاه) تغییرات هورمونی در بدن تان است. درواقع این تغییرات باعث تولید بیش از حد چربی در منافذ پوست تان می شوند و یک توده در زیر پوست تان شکل می‌دهد. تغییرات هورمونی یک فرایند طبیعی به ویژه در دوران بلوغ است. دلیل جوش زدن بیشتر نوجوانان مبتلا به خصوص جوش سرسیاه همین است.

راه های درمان جوش سر سیاه

جوش های سرسیاه معمولا در قسمت پیشانی، بینی و چانه صورت (منطقه T) ایجاد می شوند.با این حال ممکن است در پشت بدن، سینه، بازوها و شانه ها نیز ظاهر شوند. جوش های سرسیاه در هر جای بدن تان که تراکم فولیکول های مو و غدد چربی بالا باشد، می توانند پدیدار شوند.

  • رایج ترین راه از بین بردن جوش های سرسیاه استفاده از محصولات موضعی پوست حاوی سالیسیلیک اسید و بنزوئیل پروکساید است. سالیسیلیک اسید می تواند منافذ پوست شما را تمیز و ضدعفونی کند. بنزوئیل پروکساید هم برای از بین بردن باکتری های عامل آکنه مؤثر است.
  • به یاد داشته باشد که هرگز نباید جوش های سرسیاه را با فشار دادن، نیشگون گرفتن و ترکاندن خارج کنید. این کار باعث التهاب پوست شده که می تواند منجر به اسکار (جای جوش) شود.
  • نباید با جوش سرسیاه مانند چرک و آلودگی پوست رفتار کنید. حتما به خاطر داشته باشید که اسکارب و لایه‌برداری پوست راه درمان جوش سرسیاه نیست و می تواند وضعیت آکنه را بدتر کند.

۲. جوش سر سفید

 

جوش سرسفید

 

جوش صورت سرسفید شایع ترین نوع از انواع جوش صورت محسوب می شوند. البته جوش های سرسفید یکی از خفیف ترین انواع جوش هستند و معمولا می توانید با مراقبت های پوستی مناسب و درمان های موضعی، آنها را درمان کنید.

جوش های سرسفید (در اصطلاح فنی به آنها «کومدون» گفته می شود) فولیکول های مو یا منافذ مسدودشده پوست هستند. در عارضه جوش های سرسفید، منافذ پوست با لایه ای نازک از پوست پوشیده شده که باعث می شود توده برآمده مواد زیر سطح پوست قرار بگیرد.

چون برآمدگی حاصل از تجمع چربی و پوست در معرض هوا قرار نمی گیرد، سفید یا گاهی زردرنگ (رنگ طبیعی چربی و سلولهای مرده پوست) باقی می ماند. به همین دلیل این نوع از آکنه جوش سرسفید نامیده می شود.

علت ایجاد جوش سرسفید چیست؟

اگر به دنبال دلیل جوش صورت سر سفید هستید که روی پوست ظاهر می شوند، باید بدانید علت ایجاد جوش سرسفید مشابه سایر انواع جوش است. هر زمان که غدد چربی ساز پوست شما، چربی بیش از حد تولید کنند، این چربی اضافی می تواند با سلول های مرده پوست مخلوط شده و منافذ پوست تان را مسدود کند.

این فرایند میتواند جوش های سرسیاه و جوش های سرسفید را ایجاد کند. همانطور که پیش تر گفتیم غدد چربی ساز معمولا به علت تغییرات هورمونی در بدن، چربی بیش از اندازه ترشح می کنند.

برای مثال، علت اصلی بروز جوش صورت در بارداری، افزایش سطح هورمون در سه ماهه اول است. افزایش سطح هورمون ها باعث تولید بیشتر چربی طبیعی روی پوست و در نتیجه ایجاد جوش می شود.

تغییرات هورمونی در بدن علاوه بر دوران بارداری، می تواند در یائسگی، قاعدگی و البته بلوغ رخ دهد.

راه درمان جوش سر سفید

با اینکه جوش صورت سرسفید می تواند به طور ناگهانی روی پوست شما پدیدار شود اما متأسفانه درمانی سریع و فوری ندارد. مؤثرترین درمان ها برای از بین بردن جوش سر سفید زمانبر و طولانی هستند.

بنابراین برای گرفتن نتیجه دلخواه نیاز به درمان پایدار و مداوم دارید. باید این نکته را به یاد داشته باشید که ممکن است پس از چند هفته یا حتی چند ماه هم اثرات قابل توجهی از درمان دیده نشود. پس بهتر است صبور باشیم و آرامش خود را حفظ کنیم.

بهترین ترفندهای درمان جوش سرسفید

برای گرفتن نتیجه مطلوب در درمان جوش های سرسفید، نکات زیر را به یاد داشته باشید:

  • صورت خود را با پاک کننده های ضد جوش دو بار در روز شستشو دهید. پیشانی، بینی و چانه (منطقه T) مهمترین قسمت های صورت هستند که باید مورد توجه قرار دهید. زیرا جوش های سرسفید بیشتر در این نواحی ایجاد می شوند.
  • از مالیدن پوست تان خودداری کنید. این کار باعث تحریک پوست تان و بدتر شدن وضعیت جوش سرسفید می شود.
  • به طور منظم از یک محصول لایه بردار ملایم برای درمان جوش سرسفید استفاده کنید.
  • از فشاردادن، نیشگون گرفتن و ترکاندن جوش های سرسفید پرهیز کنید. این کار باعث التهاب پوست شده، خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد و می تواند منجر به اسکار (جای جوش) شود.

برای رفع جوش صورت سر سفید، محصولات حاوی بنزوئیل پروکساید موثر هستند. زیرا این ماده باکتری عامل آکنه را از بین می برد و تولید چربی پوست تان را مهار می کند. محصولات حاوی سالیسیلیک اسید نیز در درمان جوش سرسفید مؤثرند

سالیسیلیک اسید یک ماده لایه بردار طبیعی است که باعث سست شدن و ریختن سلول های مرده پوست می شود. در نتیجه سلول های مرده نمی توانند با چربی پوست مخلوط شده و منافذ پوست تان را مسدود کنند.

۳. جوش قرمز (پاپول) و جوش چرکی (پوسچول)

 

جوش قرمز یا چرکی

 

وقتی منافذ پوست تان بسته شوند و باکتری‌ عامل ایجاد آکنه در آن منافذ شروع به رشد و تکثیر کند، سیستم ایمنی بدن شما با فرستادن گلبول های سفید خون برای مبارزه با عفونت واکنش نشان می دهد.

ناحیه اطراف برآمدگی، ملتهب، قرمز و متورم می شود. توجه کنید که این نوع عارضه پوستی، آکنه التهابی است که با جوش سرسیاه و جوش سرسفید متفاوت است.

در این نوع آکنه، ناحیه اطراف برآمدگی با پوست قرمزرنگ، ملتهب و متورم مشخص است. از رایج ترین انواع جوش صورت التهابی جوش قرمز (پاپول) و جوش چرکی (پوسچول) است..

چگونه جوش قرمز و جوش چرکی را تشخیص دهیم؟

جوش قرمز (پاپول) برآمدگی گنبدی شکل کوچکی به ‌رنگ صورتی یا قرمز است که به آسانی روی پوست قابل تشخیص است. جوش های قرمز دارای حدود مشخصی هستند که می توانند به اشکال مختلف ظاهر شوند.

جوش‌های قرمز اغلب روی صورت پدیدار می شوند. گاهی اوقات تعدادی جوش قرمز با هم در یک ناحیه پوست ظاهر می شوند که شبیه به یک ضایعه پوستی و به زبری کاغذ سمباده هستند.

جوش چرکی (پوسچول) به جوش های قرمز شبیه اند با این تفاوت که پر از مایع چرکی زردرنگ با مرکز زرد یا سفیدرنگ هستند. این مایع چرکی حاوی گلبول های سفید مرده خون است که توسط بدن برای مبارزه با عفونت فرستاده شده بودند.

علت ایجاد جوش قرمز و چرکی

تاکنون با تفاوت جوش های سرسیاه و سرسفید با جوش های قرمز و چرکی آشنا شدیم. اگر حالا می خواهید درباره علت ایجاد جوش های قرمز و چرکی بیشتر بدانید باید بدانید که جوش های قرمز و جوش های چرکی مانند بیشتر انواع جوش، نتیجه افزایش چربی پوست و باکتری داخل منافذی از پوست هستند که با سلول های مرده پوست مسدود شده اند.

هنگامی که مسدود ‌شدن منافذ پوست شما باعث التهاب فولیکول مو شود، جوش قرمز ایجاد می شود. در اثر التهاب، سیستم ایمنی بدن تان گلبول های سفید خون را برای مبارزه با عفونت می فرستد.

در این شرایط، گلبول های سفید خون می میرند و درون جوش قرمز جمع می شوند، مایع چرکی افزایش پیدا می کند و جوش قرمز به جوش چرکی تبدیل می شود.

راه درمان جوش قرمز و جوش چرکی

توجه کنید برای از بین بردن جوش قرمز، جوش چرکی و تمام انواع جوش، باید یک برنامه مراقبت روزانه از پوست داشته باشید. اولین قدم در برنامه مراقبت های روزانه از پوست، درمان فعال آکنه است.

درمان روزانه، مداوم و پایدار آکنه در بسیاری از موارد منجر به از بین رفتن جوش های قرمز و جوش های چرکی روی پسوت شما می شود. این نکته مهم را همواره به خاطر بسپارید که درمان آکنه باعث پیشگیری از ابتلا به جوش صورت در آینده نیز می شود.

راه‌های تغییر سبک زندگی برای درمان جوش قرمز و جوش چرکی:

  • به‌آرامی و با ملایمت پوست را بشویید و از مالیدن پوست اجتناب کنید.
  • برای شست و شوی پوست از آب ولرم و شوینده مناسب ملایم استفاده کنید.
  • از مواد آرایشی در ناحیه مبتلا به آکنه استفاده نکنید.

۴. آکنه ندولار و آکنه کیستیک

بیشتر افرادی که از آکنه التهابی رنج می برند، مبتلا به جوش قرمز هستند. همانطور که گفتیم جوش های قرمز برآمدگی های متورم قرمزرنگی هستند که وقتی با مایع چرکی پر شوند به جوش های چرکی تبدیل می شوند. جوش های قرمز و جوش های چرکی شایع ترین نوع جوش های التهابی هستند که معمولا به آنها «جوش» می گوییم.

اما آکنه های ندولار و کیستیک از نوع شدیدی از انواع جوش صورت هستند که می توانند باعث عوارض پوستی شدید و زخم های دائمی شوند.

این مقاله توضیح می‌دهد که برخلاف جوش های متداول که بعد از چند روز بهبود پیدا می‌کنند. ندول ها برای چند هفته یا ماه روی پوست باقی می‌مانند.

چگونه ندول و کیست را تشخیص بدهیم؟

ندول یا گرهک، برآمدگی‌ بزرگ، عمیق و دردناکی است که زیر پوست قرار دارد. ندول ها ممکن است به شکل توده های سفت، گرد و قرمزرنگ روی سطح پوست پدیدار شوند یا هم رنگ پوست باشند. ندول ها بسیار حساس هستند و لمس آنها دردناک است.

کیست ها یا آکنه های کیستیک ضایعات عمیق و پر از چرک و شبیه به جوش بزرگ (کورک) هستند. کیست ها معمولا دردناک هستند و می توانند باعث ایجاد اسکار (جای جوش) شوند. اندازه آکنه های کیستیک می تواند به کوچکی پاک کن سر مداد تا بسیار بزرگتر باشد.

همانطور که گفتیم ندول ها و کیست ها از انواع شدید آکنه هستند. این دو نوع آکنه وضعیت مشابهی برای پوست ایجاد می کنند. بنابراین تشخیص ندول و کیست از هم آسان نیست. برای درمان ندول‌ و کیست‌ باید به متخصص پوست مراجعه کنید

علت ایجاد ندول و کیست؟

ندول ها و کیست ها مانند جوش ها و آکنه های دیگر به وجود می آیند. آکنه ها وقتی شکل می گیرند که منافذ پوست به دلیل تجمع چربی پوست و سلول های مرده پوست مسدود می شوند. زمانی که باکتری‌ شروع به رشد داخل این منافذ کند، آن ناحیه از پوست عفونی، قرمز و متورم می شود.

عارضه پوستی ندول و کیست هنگامی رخ می هد که عفونت به داخل عمق پوست تان نفوذ کند. در نتیجه این فرایند، یک برآمدگی بزرگتر از سایر انواع جوش شکل می گیرد. ندول ها و کیست ها می توانند دردناک باشند و باعث خارش شوند

آکنه کیستیک بیشتر در میان پسران نوجوان و مردان جوان شایع است. کیست ها در مردان معمولا روی پوست صورت، پشت بدن، بالای بازوها و شانه ها پدیدار میشوند. زنان نیز مبتلا به ندول و کیست می شوند.

کیست ها در زنان بیشتر در نیمه پایین صورت ظاهر می شوند. عامل ژنتیکی نیز در ابتلا به آکنه ندولار و آکنه کیستیک مؤثر است. در نتیجه اگر یکی از والدین شما آکنه شدید کیستیک داشته باشد، احتمال ابتلای شما یا برادران یا خواهران تان به آکنه کیستیک بسیار بالاست.

راه درمان ندول و کیست

به یاد داشته باشید داروهای موضعی بدون نسخه که در درمان آکنه های خفیف مؤثر هستند، در درمان ندول ها و کیست ها تأثیر کمی دارند. برای درمان ندول ها و کیست ها باید به متخصص پوست مراجعه کنید.

حالا که با انواع جوش صورت و تفاوت های آنها آشنا شده اید. تجربه تان را با ما و خوانندگان به اشتراک بگذارید. برای ما و خوانندگان دیگر بنویسید که پیش از این چه تصوری از جوش صورت و انواع آن‌ها داشتید؟ آیا برای درمان انواع جوش از یک روش مشخص استفاده می کردید؟ کدام روش درمانی بر جوش های صورت و دیگر بخش های پوست شما مؤثر بود؟ با توجه به نکات بالا، نوع جوش خود را بنویسید. برای ما از نحوه مواجهه تان با آن بگویید تا مخاطبان دیگر هم از تجربیات شما بهره مند شوند.