مجله زیبایی

شناخت نوع پوست و اهمیت آن

شناخت نوع پوست

شناخت نوع پوست و اهمیت آن در مراقبت از پوست

شناخت نوع پوست برای مراقبت از پوست بسیار مهم می باشد. زیرا براساس آن باید از محصولات متناسب پوست استفاده کرد.

بنابرین مهم است که بدانید چه نوع پوستی دارید.

اگر در تشخیص پوست خود دچار اشتباه شوید و از محصول نامناسبی استفاده کنید، وضعیت پوست شما بدتر خواهد شد. ممکن است منجر به ایجاد سوزش، چربی اضافی و جوش روی پوست‌تان شده یا باعث خشکی و درنهایت بروز چین و چروک روی پوست‌تان شود.

چه عواملی جنس پوست شما را مشخص می‌کنند؟

 • ژنتیک: شما جنس پوست‌تان را از پدر و مادر خود به ارث می‌برید. پس، یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین کننده پوست خشک، چرب و حساس، ژن‌های شماست. ممکن است نوع پوست شما به پدر یا مادرتان رفته باشد.
 • آب‌وهوا: تغییر شهر سکونت و وارد شدن به یک محیط جدید می‌تواند باعث تغییر تیپ پوست شما و حتی بهتر شدن آن شود.
 • هورمون‌ها: نوسان‌های هورمونی در مراحل و زمان‌های مختلف زندگی، مانند دوران حاملگی، می‌تواند بر جنس پوست شما تأثیرگذار باشد.
 • داروها: داروهایی که مصرف می‌کنید می‌تواند عوارضی چون خشکی یا حساس شدن پوست‌تان را در پی داشته باشند.
 • رژیم غذایی/ آلرژی: مواد غذایی که طی روز میل می‌کنید به‌طور قطع بر بهتر یا بدتر شدن پوست شما تأثیرگذار است. اگر فکر می‌کنید آلرژی غذایی ممکن است منبع ناراحتی‌های پوستی شما باشد، با پزشک خود صحبت کنید.
 • مراقبت‌های پوستی: همان‌طور که پیش‌تر هم گفته شد، استفاده از محصول نامناسب می‌تواند تعادل پوستی شما را مختل کند. و شما دچار تردید شوید.
 • چگونه نوع پوست خود را تشخیص دهیم؟

 • اولین گام برای مراقبت موثر از پوست، تشخیص تیپ پوست و ویژگی‌های آن‌هاست. با یک آزمایش ساده می‌توانید نوع پوست‌تان را تشخیص دهید. برای این کار، مراحل زیر را دنبال کنید.
 • قدم اول: ابتدا پوست‌تان را با پاک‌کننده‌های ملایم کاملا تمیز کنید. هرگونه آرایش، چربی یا گرد و غبار را از صورت خود پاک کنید.
 • قدم دوم: پوست‌تان را با حوله‌ای نرم (به‌طوری که آن را به‌آرامی روی پوست خود بگذارید و بردارید) خشک کنید. از مصرف هرگونه مرطوب‌ کننده یا سرم اجتناب کنید. اجازه دهید پوست شما به حالت طبیعیِ خود برگردد.
 • قدم سوم: یک ساعت صبر کنید. در طول این مدت به صورت خود دست نزنید (در برابر هرگونه وسوسه مقاومت کنید). بعد از یک ساعت، از نزدیک به پوست خود نگاه کرده و به کیفیت آن توجه کنید.

  شناخت نوع پوست یک ساعت بعد از شست‌وشوی صورت

  تشخیص نوع پوست بعد از شستشوی صورت

  خشک: احساس خارش و کشیدگی و پوسته‌پوسته شدن روی صورت

  چرب: احساس چربی و درخشش به‌ویژه در ناحیه T صورت

  مختلط: چرب در ناحیه T و معمولی یا خشک روی گونه و فک

  معمولی: بهترین حالت که در آن پوست نه خشک است و نه چرب

  حساس: پوست گاهی قرمز، دچار خارش و ملتهب می‌شود

  اکنون که در شناخت نوع پوست خود مهارت پیدا کردید، زمان آن رسیده است تا در مورد خصوصیات انواع پوست بیشتر بدانید. تا بهترین روش را برای مراقبت‌های پوستی خود انتخاب کنید.

  به علت فعالیت بالای غده‌های چربی در نوجوانان و افراد زیر ۲۰ سال، پوست این افراد معمولا بیشتر چرب است. افراد از اواخر دهه ۲۰ تا اوایل دهه ۳۰ زندگی خود معمولا دارای پوست مختلط هستند.

  از اواخر دهه ۳۰ زندگی به بعد، پوست به سمت خشک‌تر شدن می‌رود. زیرا با بالا رفتن سن، پوست توانایی تولید چربی و حفظ رطوبت را از دست می‌دهد. البته این موضوع یک قانون قطعی و دقیق نیست.